Jesenický umělecký festival JesART

4. 9. 2021To je festival umělců všech kategorií v podhůří Jeseníků. Na jeden den se sejdou umělci místní i přespolní, aby vystavili svá díla v Kempu Indiana v Janovicích u Rýmařova a vytvořili přírodní galerii s úžasnou atmosférou pro návštěvníky i sebe navzájem.

Od roku 2014 aktivně vystavuji své obrazy. Když zrovna nevisí na výstavě, navštěvuji umělecké festivaly, kde mimo jiné vedu malířské workshopy. Když jsem si před třemi lety na začátku roku zapisovala nadcházející události do kalendáře, uvědomila jsem si, že všechny festivaly se konají v Čechách. Ani jeden na Moravě. A protože nemám daleko od nápadu k činu, rozhodla jsem se, že ho tady uspořádám sama.


O místě konání jsme měla jasno okamžitě. Laďa Šín – zakladatel Turistických známek a majitel Kempu Indiana je můj dobrý kamarád a když vyslechl mou nadšenou ideu, souhlasil, že se westernový areál promění na jeden den v uměním nabitou venkovní galerii. K podobnému nápadu vlastně směřuje už delší dobu, jeho představa je však spíše dlouhodobý projekt. Věřím, že se časem tyto vize prolnou.


Pořádat první ročník jakékoliv akce je vždy nevyzpytatelné. A to ještě v roce 2019 nikdo netušil, co nás čeká. Nalákat umělce co nejširšího záběru bylo mým prvořadým úkolem. Chtěla jsem, aby se návštěvník nenudil. Měl se na co dívat, mohl promlouvat přímo s autory, viděl a uvědomil si, co za každým uměleckým dílem stojí. Aby si mohl na umění sáhnout, vyzkoušet ho na vlastní kůži, něco si odnést. Ukázky práce a workshopy musí být nedílnou součástí festivalu. Hudba, případné divadlo, občerstvení – to vše dokreslí jistě příjemnou atmosféru celého dne.


První ročník se setkal s úspěchem. Dorazila dvacítka vystavovatelů a celý festival vzal pod svůj patronát fotograf z nedalekého Sovince - pan Jindřich Štreit. Vystavil své velkoformátové fotografie a celou akci zahájil.


Druhý ročník už byl ovlivněn covidem a nepřidalo ani upršené počasí. Návštěvnost byla malá. O to víc mě ale hřálo u srdce nadšení všech zúčastněných umělců.


Dlouho jsem váhala, jestli v organizaci pokračovat. Ale když se přiblížilo jaro, vlilo mi optimismus do žil. A i když jsem letošní ročník pro jistotu posunula na září, přípravy jsem rozjela ve velkém stylu a moc si je užila.


Zde patří poděkování městu Rýmařov za poskytnutou dotaci, která posloužila na velkou propagaci festivalu. Díky mediálnímu partnerství s Radiem Haná se povědomí o festivalu značně rozšíří. A třeba i přiláká další umělce. Ti budou mít tolik prostoru, kolik si budou přát. Prodávat svá díla a umělecké služby, sbírat a rozdávat kontakty nebo se jen inspirovat nádherným prostředím a svými kolegy.


Přijďte letos na JesART a buďte toho součástí. V sobotu 11. září 2021