Jordánskem za inspirací

21. 3. 2019Cestování se už jako inspirace prokazatelně osvědčilo. A tak když mi přítel poslal odkaz na levné letenky do Ammánu, prostě jsem je koupila. Až poté jsem zjišťovala, co že je tam vlastně k vidění. A seznam toho, co rozhodně chci zažít, byl plný hned.

Myslím, že ten seznam vypadal nějak takto:


1. Jídlo!

2. Vznášení se v Mrtvém moři

3. Vznášení se na velbloudu

4. Nocování v poušti

5. Šnorchlování v Rudém moři

6. Petra a další památky


A jak řekli, tak udělali. Půjčili jsme si auto a 7 dnů poznávali zemi, která se nepodobala ničemu, co jsem do té doby viděla. Byla to má první muslimská země. Mé emancipované já z toho mělo trochu nahnáno, ale vše proběhlo nad očekávání příjemně. A taky první poušť! A První velbloudí hřbet! No a protože v Jordánsku jsou údajně nejtvrdší pískovce, vzali jsme si i lezení a dali jednu cestu. Jo, zaplatili jsme zavazadlo navíc, abychom si vylezli jednu cestu. Ale na naši obranu, bylo to v poušti, bylo pravé poledne a zahlídla jsem ocas hada, který byl znepokojivě dlouhý a černý.


Seznam toho, co rozhodně musíme vidět (a sníst) jsme zvládli celý. Jídlo nezklamalo, přivezli jsme si spoustu koření a tabáku do vodní dýmky. Mrtvé moře nechápu do dneška. Na velbloudu jsme dojeli do pouštního kempu, kde jsme strávili neopakovatelnou noc s vůní šalvěje, za zvuků praskajícího ohně a ve společnosti přibližně dvacítky náhodných cestovatelů z celého světa. Těch hvězd na noční obloze byl nespočet. A poušť samotná, skrz kterou jsme se rozhodli udělat výlet po svých a byli tak nepřehlédnutelnou kuriozitou celého Wadi Rum, mi přirostla k srdci asi na doživotí. Koupačka na jihu země v dovolenkové Aquabě u Rudého moře pak byla příjemným ochlazením.


Zážitky mi víří hlavou bláznivě barevné, což perfektně splnilo účel cesty. Kdykoliv se podívám na obrazy namalované po návratu z Jordánska, vidím před očima odstíny béžové pustiny, oranžové pouště, cítím vůně místních tržnic, vzpomenu si na vážné oči mužů v dlouhých šatech, elegantní módu muslimských žen i pohostinnost národa, který si zakládá na své mírové historii a biblických odkazech.